Meteorologi varoittaa suomalaisia: ”Kylmä vesi tuhoa kaikken”

Sää muuttuu huomisesta alkaen epävakaisemmaksi.Meteorologi kertoo, että loppuviikkoa kohti Suomeen saapuu enemmän sadetta ja ukkosta, mutta samalla halla- ja pakkasyöt väistyvät lämpenevien öiden tieltä.

Keskiviikkoa vietetään Etelä- ja Länsi-Suomessa ukkoskuurojen alla. Itäinen Suomi pysyttelee sen sijaan poutaisena, ja Lapin sää puolestaan on pilvilaatan alla kolea.

– Etelässä lämpötilat voivat kohota 20 asteen paikkeille, jos aurinko pääsee pilvien raoista paistamaan riittävästi, meteorologi sanoo.

Torstaina kuurosateet leviävät laajemmin Suomeen aina Etelä-Lappia myöten.

Meteorologisesti tylsää säätä

Sateet ovat tällä viikolla hyvin paikallisia.


– Paikallisesti voi tulla hyvinkin paljon sateita samaan aikaan, kun naapuripitäjään ei sada lainkaan.

Kuurosateet voivat olla paikoittain hyvinkin rajuja.


– Kuurosateissa on se haittapuoli, että hetkellisesti vettä voi tulla rankasti. Autoilijoiden on syytä ottaa tämä huomioon, jotta välttyy vesiliirroilta.

Loppuviikko kuluu vaihtelevassa säässä: on pilvisyyttä, vähän sateita ja 15-20 astetta lämmintä.


– Viikonloppu on meteorologisesti ajateltuna tylsä, Mäntykannas sanoo.

Elokuu jatkuu epävakaisena

Ensi viikko on sateinen.

– Epävakaisempaan suuntaan mennään koko ajan, ja ensi viikolle on luvassa laajempia sateita. Ajankohtaan nähden tyypillistä säätä on tiedossa.

Vaikka joitain voi harmittaa tulevat sateet, esimerkiksi maanviljelyyn ne tuovat helpotusta.

– Myös sieniä on ollut vielä melko vähän, joten senkin kannalta sateet tulevat hyvään aikaan.

Share